уточнити пошук

політика:

Доходи українців збільшилися? Що на папері та на ділі?

Офіційна статистика говорить про достатньо стабільне  збільшення середнього рівня доходів населення по Україні протягом січня-червня 2017. Чи відчули це збільшення українці за рівнем своєї купівельної спроможності? Аналізуємо статистичні дані.

Посадові особи в Україні, як ми вже звикли чути, не втрачають можливості заявити про те, що рівень доходів населення в Україні зростає. Чи так це насправді? Згідно з офіційними даними Держстату, середня заробітна плата по Україні станом на червень 2017 становить 7360 грн. Для порівняння, на початок року цей показник складав 6008 грн. Збільшення на 22,5%!

 

 

Якщо подивитись на статистику в розрізі регіонів, то ситуація виглядає наступним чином: найвищі заробітні плати у м. Києві – середній рівень становить 11091 грн.; найнижчий – 5938 грн. – в Кіровоградській області. Столичні заробітні плати завжди були вищими, але суттєва диспропорція існує і між областями. 

Тепер варто проаналізувати індекс споживчих цін. За січень-липень 2017 він становив 108.2 %. Інфляція в Україні продовжується. Її темпи вищі, ніж за аналогічний період минулого року (104,8%), але значно нижчі, ніж були у 2015. На перший погляд може здатися, що темпи росту заробітної плати значно перевищують темпи інфляції і купівельна спроможність українців росте. Але не все так просто.

Лідери подорожчання за досліджуваний період : овочі (на 55,6%), фрукти (на 50,5 %), м’ясопродукти (20,4%), хліб (10,4%). Значно подорожчали електроенергія (на 28,1%), водопостачання (на 16 %), утримання будинків та прибудинкових територій (42,1%), транспортні послуги (16,2%). Подешевшали за цей період хіба що яйця (на 42,5 %), одяг  та взуття (на 4,3 %).

В Україні дуже часто для оцінки рівня купівельної спроможності використовують так званий індекс борщу, який показує, на скільки змінилася ціна на одну із найпопулярніших національних страв внаслідок відповідного подорожчання/здешевлення набору продуктів, необхідних для її приготування. Давайте цей індекс і розрахуємо.

 

 

У таблиці –  ціни на продукти. Як бачимо, каструля борщу сьогодні обходиться українцям в 97 грн. Для порівняння зазначимо, що на початок року страва коштувала 82 грн. Подорожчання склало 15 грн або 18% за 8 місяців 2017. Це з урахуванням того факту, що розрахунок поточної вартості проводився за статистичними даними на кінець серпня, коли ціни на овочі сезонно падають.

 

Подорожчання ключових категорій товарів та послуг зводить вплив росту з/п на купівельну спроможність громадян до мінімуму. По великому рахунку, завдяки росту з/п сьогодні владі просто вдається втримувати відносно стабільний рівень купівельної спроможності громадян. З урахуванням подорожчання товарів у 2014 (24,9%) та 2015 (43,3%), рівень купівельної спроможності громадян залишається вкрай низьким.

Авторизація

Вхiд через соцмережi

Реєстрація

Реєстрація

Назад