уточнити пошук

політика:

Гібридна війна: будьте напоготові!

Україна вже три роки перебуває в активній фазі гібридної війни. Проте ніхто напевне не знає, скільки саме триває гібридна агресія Росії проти України, адже одна з особливостей цієї війни – агресор не поспішає заявляти про напад. І переможець у цій війні, що також показово, обійдеться без параду перемоги.

Підготовка РФ до контролю над Україною почалась одразу після Помаранчевої революції. Браком консолідації української політичної еліти Кремль скористався на повну. Йому вдалося збільшити своїх агентів впливу в нашій державі та двічі – у 2006 та 2009 рр. – перемогти у газових війнах. Саме на період правління Ющенка припадає розквіт проросійських громадських організацій на Півдні та Сході України.

 

За правління Віктора ЯНУКОВИЧА росіяни швидко відчули себе господарями в Україні. Вони розвалювали Збройні сили та спецслужби; вкидали у суспільство дражливі теми, тестуючи його реакцію; дозволяли собі прояви активності на кшталт агітаційного туру Вадима Колесниченка, під час якого він Волинську трагедію називав «Волинською різаниною».

Для ведення гібридної війни важливо встановити контроль над свідомістю громадян країни, що стала жертвою агресора. Від початку вторгнення в Крим російські медіа розпочали потік дезінформації, спрямований на Україну. Це дає підстави припускати, що анексія півострову готувалася завчасно.

Помітна зміна пропагандистської тактики російських медіа під час проведення найактивніших операцій. Якщо під час боїв під Іловайськом та Дебальцевим вони просували тезу про неминучість поразки українських військ, то напередодні обстрілів Авдіївки закликали влаштували Алеппо на Донбасі. Протистояти цьому непросто, адже українські медіа часто на боці інтересів власника, а не держави.

Росія досить ефективно впливає на сприйняття західним світом конфлікту на Сході Украни. Аби не загибель «Боїнга-777» у небі над Донбасом, західний обиватель і досі б слухав байки про «шахтарів і трактористів, які чинять опір навалі ненажерливих укрів». Багато в чому завдячують російському втручанню і результати торішнього референдуму в Нідерландах, і охолодження польсько-українських відносин.

Потужна зброя гібридної війни – це фейки. Ще в січні 2015 російські фахівці «творчо доробили» позицію відомого юриста-міжнародника, професора Володимира Василенка та закинули через коментарі на популярному форумі назад до інформаційного простору України. Тож українському суспільству варто виховувати скепсис щодо всіх, без винятку, лідерів громадської думки, нічого не сприймати сліпо на віру.

Чи може Україна перемогти в гібридній війні? Для цього їй треба серйозно змінитися в умовах економічного тиску та соціальної нестабільності. Становлення національних інтересів, зміцнення армії та спецслужб, віра у власні сили приведуть до перемоги, в якої мають бути мільйони матерів та батьків.

 

P.S. Про невійськові особливості гібридної війни – в наступному матеріалі для short.media

Авторизація

Вхiд через соцмережi

Реєстрація

Реєстрація

Назад