уточнити пошук

інновації:

short-інструктаж: як визначити фейкову новину

Фейкові новини стали однією з головних проблем інтернету в останні кілька років. Першою всю силу фейкових новин на собі випробувала Україна – сюжет про розп'ятого хлопчика став енциклопедичним прикладом фейк-пропаганди. Вибори Президента США 2016 теж супроводжувалися вкиданням фейків. Тому вміння відокремити фейки від справжніх новин сьогодні потрібні всім користувачам Мережі.

 

ДИВИСЬ В КОРІНЬ 

Найперше завдання, яке повинна вирішити людина, вирішивши докопатися до правди, – знайти першоджерело, тобто видання, яке першим опублікувало новину. З урахуванням того, як працюють соціальні мережі і наскільки миттєво контент поширюється по Мережі, це може бути не просто. Потрібно наполегливо переходити з сайту на сайт, щоб знайти першоджерело.

ЧИ ВСІ БРЕШУТЬ? 

Наступний етап – оцінка цього джерела. Очевидно, що якщо джерело – інформаційне агентство або сайт, який заслуговує на довіру, наприклад, The New York Times, Wall Street Journal або CNN, можете не турбуватися в тому, що новина – це правда. Коли ж ви бачите незрозумілий сайт, особливо в дивному домені типу .CO або .WS, то є привід засумніватися в такому джерелі.

ДОВІРЯЙ, АЛЕ ПЕРЕВІРЯЙ 

Не будемо стверджувати, що всі сайти в непопулярних доменах – це ресурси з фейками. Щоб перевірити, чи варто довіряти сайту, задай його назву в комбінації з запитами про те, наскільки він надійний. Якщо сайт вже попадався на брехні, то напевно хтось про це вже писав, і Google це знайде.

ПОШУК ЗОБРАЖЕНЬ 

Пошукова система Google уміє шукати зображення по заданому графічному файлу. Це означає, що можна взяти фото, яким проілюстрована новина і попросити Google знайти його на інших сайтах. Не виключено, що виявиться, що фото в новині за 2017 насправді – ілюстрація до іншого матеріалу дво- або трирічної давності.

ЯК GOOGLE І FACEBOOK БОРЮТЬСЯ З ФЕЙКАМИ 

Розповсюджувачі контенту, такі як Google і Facebook, теж включилися в боротьбу з фейками. Facebook, наприклад, буде супроводжувати сумнівні новини спеціальним блоком Related Articles з посиланнями на довірені джерела. Google почала помічати достовірні новини спеціальною позначкою fact check. Правда, поки що лише новини, а не всі посилання з пошукової видачі.

ЧОМУ СКЛАДНО БОРОТИСЯ З ФЕЙКОВИМИ НОВИНАМИ 

Автори фейковий новин вивчили людську психологію і знають, на які заголовки і картинки користувачі краще реагують. Не секрет, що віральний (скандальний) контент поширюється набагато краще. Люди швидше вірять скандальним повідомленнями і швидше ними діляться. Тому фейкові новини поширюються по соцмережах, як снігова куля.

ТРОХИ ПРО ІНФОРМАЦІЙНУ ГІГІЄНУ

Головна рушійна сила фейкових новин – це звичайні користувачі, які бездумно тиснуть кнопки «подобається» і «поділитися» в соцмережах. Якщо перед тим, як відреагувати на контент, ми подумаємо і не відреагуємо на нього, інтернет стане трохи чистіше.

 

Читайте також: найвідоміші інтернет-фейки останнього часу

 

Авторизація

Вхiд через соцмережi

Реєстрація

Реєстрація

Назад