уточнити пошук

інновації:

І знову про блокування: йдемо по стопах Рунета?

Депутати повернулися до питання блокування інтернет-ресурсів. Законопроект №6688 «... про протидію загрозам національній безпеці в інформаційній сфері» пропонує відповідати на кіберзагрози блокуванням сайтів. Крім того, вводиться аналог реєстру заборонених сайтів. Експерти вважають, що цей законопроект введе цензуру і підвищить вартість послуг доступу в інтернет.

ХТО АВТОР І В ЧОМУ СУТЬ ЗАКОНОПРОЕКТУ 

Автори законопроекту – Іван ВИННИК, Дмитро ТИМЧУК і Тетяна ЧОРНОВІЛ. Вони вважають, що Україна повинна оперативно реагувати на кіберзагрози. Одним із шляхів реалізації цього, на їхню думку, має стати блокування сайтів. У документі є поняття «тимчасове блокування». Це блокування може бути введене без рішення суду на строк від 48 годин.

СПИСОК ЗАБЛОКОВАНИХ САЙТІВ 

Ще одне спірне положення законопроекту – список заблокованих сайтів, який вестиме Національна комісія з питань зв'язку та інформатизації (НКРЗІ). Це буде реєстр судових рішень у галузі телекомунікацій, який, по суті, є реєстром заблокованих сайтів. До нього будуть занесені домени заборонених в Україні ресурсів.

ЗРОСТАННЯ ЦІНИ НА ІНТЕРНЕТ 

У законопроекті сказано, що технічне питання блокування повинні забезпечити провайдери за власні кошти. Якщо не закуплять обладнання і не організовують блокування, будуть змушені заплатити штраф у розмірі 1% від обороту. Це означає пряме підвищення ціни на доступ в інтернет в майбутньому – як на фіксований, так і на мобільний. Повторне порушення – 5%-й штраф.

ПРИХОВАНА ЦЕНЗУРА 

У документі досить дивно оцінюється інформаційна безпека. Серед інформаційних загроз автори законопроекту називають «вплив на прийняття рішень чи вчинення дій органами державної влади». Під це визначення може потрапити будь-яка незгода з владою – від запису в соціальній мережі до новини в місцевому чи державному онлайн-медіа.

БЛАГОРОДНА МЕТА 

Найцікавіше, що автори законопроекту вважають, що таким чином вони захистять країну від кібертероризму та хакерських атак. Це вже другий законопроект у такому стилі. Перший № 6676 з аналогічною назвою було зареєстровано 10 липня, але його не внесли до порядку денного. Обидва документи практично ідентичні за змістом.

А УАНЕТ ПРОТИ 

Законопроекти викликали природну реакцію – протест в учасників ринку, експертів і звичайних користувачів. Кілька громадських організацій опублікували заяву, в якій вимагають відкликати законопроект. В Інтернет-Асоціації України законопроект назвали таким, який вводить цензуру. 

Читайте також: Як світ блокує інтернет-свободу

Авторизація

Вхiд через соцмережi

Реєстрація

Реєстрація

Назад