уточнити пошук

здоров'я:

Українські лікарі, які увійшли в історію медицини

Вони лікарі, українці, і свого часу зробили внесок у світову медицину. Хоча чимало відкриттів і їхніх винаходів залишалися невідомими світові, пише наук. журнал ім. Т. ШЕВЧЕНКА. Особливо під час «залізної завіси» і панування тоталітарного режиму. Тому науковці зібрали імена, які варто знати. До міжнародного дня лікаря, який хоч і не усі визнають, short.media публікує 7, хоча їх значно більше.

Ілля МЕЧНІКОВ (1845-1916), лауреат Нобелівської премії разом з П.ЕРЛІХОМ (1908) за дослідження «Імунітет при заразних хворобах». Навчався в Харкові в гімназії та в університеті. У 25 років став професором зоології та порівняльної анатомії Одеського університету, заснував Одеську бактеріологічну станцію. Відкрив явище фагоцитозу і розробив фагоцитарну теорію імунітету (1883).

Олександр ШУМЛЯНСЬКИЙ (1748-1795). Вперше у світі досконало описав особливості мікроскопічної будови нирок. Цей опис пізніше  підтвердив англієць В.БОУМЕН (капсула Шумлянського-Боумена). ШУМЛЯНСЬКИЙ народився на Полтавщині в козацькій сім’ї. Навчався в Києво-Могилянській академії, у Шпитальній школі (Петербург), і у Страсбурзькому університеті, де й захистив дисертацію «Про будову нирок» (1782).

Володимир ХАВКІН (1860-1930) – мікробіолог і епідеміолог. Закінчив Одеський університет. За створення убитої протихолерної вакцини (1892) та практичне її застосування отримав  премію Паризької академії. Створив і випробував на собі убиту протичумну вакцину (1896). Понад 20 років боровся з холерою та чумою в Індії. Там заснував Бомбейський бактеріологічний інститут, який названо його іменем.

Володимир ВИСОКОВИЧ (1854-1912) Видатний патолог, морфолог і мікробіолог. Народився на Поділлі у польській родині. Закінчив Харківський університет, удосконалювався в європейських лабораторіях. Вперше описав внутрішньоклітинне розмноження мікроорганізмів, створив теорію сприйнятливості до інфекційних хвороб. Брав участь в ліквідації епідемій чуми і холери в Україні та в Росії.

Зельман ВАКСМАН (1888-1973) Один із засновників сучасної мікробіології. Народився у містечку Нова Прилука Київської губернії (тепер село у Вінницької області). Екстерном закінчив Одеську гімназію (1910), опісля в США, відкрив стрептоміцин (1943), за що отримав Нобелівську премію (1952).

Степан ХОТОВИЦЬКИЙ (1796-1885) – видатний акушер і педіатр. Народився на Волині. В підручнику «Педіатрика» (1847) вперше у світовій літературі висловив думку про своєрідність дитячого організму та його суттєві відмінності від дорослого. Чітко обґрунтував необхідність особливого підходу до хвороб дитячого віку, розробив класифікацію симптомів захворювань, сформулював принципи лікування дітей.

Феофіл ЯНОВСЬКИЙ (1860-1928). Народився на Поділлі, закінчив Київський університет (1883). За життя хворого встановив діагноз «інфаркт легені» (1902), вперше в світі описав діагностичне значення бронхіальних зліпків, розробив диференціальну діагностику плевритів. Вперше описав «кон’юнктивальний симптом» при висипному тифі, видав унікальну працю «Клінічне значення запаху». 

Фільми про лікарів тут.

Авторизація

Вхiд через соцмережi

Реєстрація

Реєстрація

Назад