уточнити пошук

здоров'я:

Діти і розлучення, short-2

Що відчуває дитина, коли батьки розлучаються? Це страх бути покинутою, адже найкращі люди і ті розлучилися. Дитина відчуває біль за те, що вона обманута, що ті речі, які апріорі були їй гарантовані, тепер уже неактуальні. Виникає злість на себе, на батьків, на тих, кого вона вважає винними в тому, що сталося. І провину. Оскільки часто винною дитина вважає саме себе.

Усі ці почуття зрештою породжують недовіру: фундамент світу дитини підірвано, і будівля приречена на руйнування. У цей момент дитина може відсторонитися, стати емоційно нечутливою, навіть черствою. Але це лише на перший погляд. Як правило, всередині вирують пристрасті, які змінюють світосприйняття маленької людини й можуть мати і віддалені наслідки.

Існує думка, що діти розлучень у майбутньому самі приречені на розлучення, що вони копіюють поведінку батьків і наслідують сімейні патерни. Не можу з цим погодитися, оскільки на відміну від відособлених сімей минулих століть, сучасні діти не ростуть в ізольованих умовах однієї сім'ї, а можуть спостерігати за сім'ями своїх знайомих, друзів, родичів, бачити зразки сімей в кіно і по телевізору.

А це означає, що дитина, в сім'ї якої сталося розлучення, все-таки має можливість створити благополучну сім'ю, адже багато що залежить і від особистого вкладу в стосунки, темпераменту і характеру. Доросла зріла людина, яка усвідомлено знаходить в собі сили на розвиток, завжди зможе зламати сімейний патерн.

Значно гірше, коли дитина спостерігає за сварками батьків і їх маніпулюванням. У цьому випадку дитина формує не стільки сімейну схему, скільки ставлення до протилежної статі і до самої себе. Наприклад, батько може сформувати в хлопчика зневажливе ставлення до жінки, а матір «переконати» дівчинку, що всі чоловіки однакові, а отже її завдання – навчитися їх «використовувати».

 Іншою проблемою може бути таке переживання дитиною емоцій, коли вона повністю закривається від переживань, заганяючи їх всередину, часто починає хворіти та відсторонюється. Або ж занадто бурхливо реагує на цю подію асоціальною і провокативною поведінкою, в надії привернути до себе увагу батьків, несвідомо бажаючи їх об'єднати.

Ще гірше, коли мати декларує хлопчику, що його батько, з яким дитина часто себе ідентифікує, є негідною людиною, тим самим мимоволі даючи синові установку, що і він такий самий. Такі установки, безумовно, шкодять самовизначенню майбутнього чоловіка і тоді справді можуть призвести до розлучення в майбутніх сім'ях.

Тому завданням психолога часто стає саме проживання разом з дитиною усіх емоцій, пов'язаних із розлученням, допомога в їх усвідомленні і реалізації, здатність обговорювати цю подію з самими батьками, без страху, образи і провини. Саме прийняття факту розлучення дитиною стає початком її зцілення.

Читай також:Діти і розлучення short-1 і Short-7 скандальних розлучень року

 

Авторизація

Вхiд через соцмережi

Реєстрація

Реєстрація

Назад